X

اخبار

کرونا ۶۸۱ هزار نفر در بخش خدمات را بیکار کرد
 

کرونا ۶۸۱ هزار نفر در بخش خدمات را بیکار کرد

مقایسه نرخ اشتغال زمستان ۹۸ با زمستان ۹۹ حاکی از این است که حدود ۶۸۱ هزار و ۳۳۸نفردربخش خدمات در مدت زمانی یک ساله زمستان ۹۸ تا ۹۹ بیکار شده اند و از شاغلان بخش خدمات کاسته شده است.
ﺳﻪشنبه، 17 فروردین 1400 | Article Rating
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم؛بخش خدمات اقتصاد که به عنوان فاز سوم از توسعه در اقتصاد کشورهای توسعه یافته، بعد از بخش کشاورزی و صنعت (فازهای اول و دوم توسعه در گذر زمان)، جایگاه مناسبی در دهه های اخیر به خود اختصاص داده که در عصر حاضر برخی از اقتصاددانان از آن به عنوان موتور رشد اقتصادی کشورهای توسعه یافته نیز یاد می کنند.

اما همزمان با شیوع ویروس کرونا, بخش زیادی از مشاغل در سراسر جهان آسیب دیدند و در ایران نیز از آنجایی که 50 درصد سهم اشتغال از آن خدمات است, این حوزه آسیب بیشتری دید.

مطابق آمارهای ارائه شده مرکز آمار, سهم اشتغال در بخش در بخش زنان در بخش خدمات حدود 2میلیون و 267 هزار و 125 نفر و در بخش صنعت در بخش زنان حدود 1میلیون و 033 هزار و 372 نفر و در بخش کشاورزی در بخش زنان حدود 619هزار و 6777 و سهم اشتغال در بخش خدمات برای مردان حدود 10 میلیون و 080هزار و 775 نفر و سهم اشتغال مردان در بخش صنعت 6 میلیون و 395 هزار و 896 نفر و در سهم اشتغال مردان در کشاورزی حدود 3میلیون و 35 هزار و 664 نفر است.

در مجموع تعداد شاغلان بخش خدمات در کل کشور در زمستان 98 حدود 12 میلیون و 347هزار و 900 نفر بوده است.

اما در زمستان 99 مطابق آمار ارائه شده مرکز آماربررسی اشتغال در بخش‌های عمده اقتصادی نشان می‌دهد که در زمستان 99، بخش خدمات با 50.4درصد بیش­‌ترین سهم اشتغال را به خود اختصاص داده است. در مراتب بعدی بخش‌های صنعت با 33.8 درصد و کشاورزی با 15.8 درصد قرار دارند.

اما به خاطر شیوع کرونا مقایسه مدت مشابه سال قبل حاکی از این است که تعداد شاغلان بخش خدمات در زمستان 99 به 11 میلیون و 666 هزار و 562 نفر کاهش یافته است. یعنی در سایه بیکاری های بیش از یک میلیون نفری نیروی کار درکرونا حدود 681 هزار و 338نفردربخش خدمات در مدت زمانی یک ساله زمستان 98 تا 99 بیکار شده اند.

در حالت کلی نیز نرخ بیکاری زمستان 99 به دلیل افت مشارکت «تک رقمی» شد. گزارش مرکز آمار ایران حاکی از این است که با کاهش 1.5 درصدی مشارکت اقتصادی، نرخ بیکاری زمستان 99نیز به 9.7 درصد رسیده است. کاهش نرخ مشارکت به معنی این است که تعداد زیادی از یافتن شغل دلسرد شده و از صف جویندگان کار خارج شده اند. در صورتی که اگر افراددلسرد شده در بازار کار باقی می مانند نرخ بیکاری تک رقمی نبود.
تصاویر
  • کرونا ۶۸۱ هزار نفر در بخش خدمات را بیکار کرد
  • کرونا ۶۸۱ هزار نفر در بخش خدمات را بیکار کرد
  • کرونا ۶۸۱ هزار نفر در بخش خدمات را بیکار کرد
  • کرونا ۶۸۱ هزار نفر در بخش خدمات را بیکار کرد
ثبت امتیاز
نظر جدید

Website

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

طراحی سایت توسط ایزی وب